Alla vinnarna från The Game Awards 2020

The Game Awards 2020 är nu över och som vanligt så har vi en vinnare som tar hem “game of the year”, men det finns en och annan överraskning också.

Då har årets GOTY utsetts och det blev kanske inte helt oväntat enligt många The Last of Us: Part 2 som tog hem vinsten.

Förutom att The Last of Us: Part 2 tog hem GOTY så lyckades dom även ta hem lite andra priser, såsom:

  • Best Game Direction
  • Best Narrative
  • Best Audio Design
  • Innovation In Accessibility

Men som vanligt finns det en hel del andra kategorier också som har vinnare och några kanske lite mer oväntade medan andra helt klart värdiga vinnare. Ni kan se hela listan på alla vinnarna nedan eller om ni vill se hela eventet ovan.

Game of the Year
Hades
The Last of Us Part II
Ghost of Tsushima
Doom Eternal
Final Fantasy VII Remake
Animal Crossing: New Horizons

Players Voice
Doom Eternal
Ghost of Tsushima
Hades
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
The Last of Us Part II

Best Game Direction
Hades
Final Fantasy VII Remake
Ghost of Tsushima
Half-Life: Alyx
The Last of Us Part II

Best Narrative
Hades
13 Sentinels: Aegis Rim
Ghost of Tsushima
Final Fantasy VII Remake
The Last of Us Part II

Best Art Direction
Hades
Ori and the Will of the Wisps
Final Fantasy VII Remake
Ghost of Tsushima
The Last of Us Part II

Best Score and Music
Hades
Ori and the Will of the Wisps
Doom Eternal
Final Fantasy VII Remake
The Last of Us Part II

Best Audio Design
The Last of Us Part II
Resident Evil 3
Ghost of Tsushima
Half-Life: Alyx
Doom Eternal

Best Performance
Logan Cunningham as Hades, in Hades
Daisuke Tsuji as Jin Sakai, in Ghost of Tsushima
Laura Bailey as Abby, in The Last of Us Part II
Ashley Johnson as Ellie, in The Last of Us Part II
Nadji Jeter as Miles Morales, in Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Games For Impact
Tell Me Why
Spiritfarer
If Found…
Kentucky Route Zero: TV Edition
Through the Darkest of Times

Best Ongoing
Destiny 2
Apex Legends
Call of Duty: Warzone
Fortnite
No Man’s Sky

Best Indie
Hades
Spiritfarer
Spelunky 2
Fall Guys: Ultimate Knockout
Carrion

Best Mobile Game
Among Us
Genshin Impact
Call of Duty Mobile
Legends of Runeterra
Pokémon Cafe Mix

Best Community Support
Apex Legends
Destiny 2
Fortnite
Fall Guys: Ultimate Knockout
No Man’s Sky
Valorant

Best VR/AR
Dreams
Half-Life: Alyx
Star Wars: Squadrons
Marvel’s Iron-Man VR
The Walking Dead: Saints & Sinners

Innovation In Accessibility
The Last of Us Part II
Assassin’s Creed Valhalla
Hyperdot
Grounded
Watch Dogs Legion

Best Action
Hades
Doom Eternal
Nioh 2
Half-Life: Alyx
Streets of Rage 4

Best Action/Adventure
Ori and the Will of the Wisps
Assassin’s Creed Valhalla
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Ghost of Tsushima
Star Wars Jedi: Fallen Order
The Last of Us Part II

Best Role Playing
Final Fantasy VII Remake
Yakuza: Like A Dragon
Genshin Impact
Persona 5 Royal
Wasteland 3

Best Fighting
Mortal Kombat 11 Ultimate
Granblue Fantasy: Versus
Street Fighter V: Champion Edition
One Punch Man: A Hero Nobody Knows
Under Night In-Birth Exe: Late[CL-R]

Best Family
Animal Crossing: New Horizons
Crash Bandicoot 4: It’s About Time
Fall Guys: Ultimate Knockout
Mario Kart Live: Home Circuit
Minecraft Dungeons
Paper Mario: The Origami King

Best Sim/Strategy
Gears Tactics
Crusader Kings III
Desperados III
Microsoft Flight Simulator
XCOM: Chimera Squad

Best Sports/Racing
Dirt 5
Tony Hawk’s Pro Skater 1+2
F1 2020
FIFA 21
NBA 2K21

Best Multiplayer
Animal Crossing: New Horizons
Among Us
Call of Duty: Warzone
Valorant
Fall Guys: Ultimate Knockout

Content Creator of the Year
Alanah Pearce
Jay-Ann Lopez
Nickmercs
TimTheTatman
Valkyrae

Most Anticipated Game
Elden Ring
The God of War sequel
Halo Infinite
Horizon Forbidden West
Resident Evil Village
The Legend of Zelda: Breath of the Wild sequel

Best Debut Game
Carrion
Mortal Shell
Raji: An Ancient Epic
Röki
Phasmophobia

Best eSports Athlete
Ian “Crimsix” Porter
Heo “ShowMaker” Su
Kim “Canyon” Geon-Bu
Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro
Matthieu “ZywOo” Herbaut

Best eSports Coach
Danny “Zonic” Sorensen
Dae-Hee “Crusty” Park
Fabian “Grabbz” Lohmann
Lee “Zefa” Jae-Min
Raymond “Rambo” Lussier

Best eSports Event
Blast Premier: Spring 2020 European Finals
Call of Duty League Championship 2020
IEM Katowice 2020
League of Legends World Championship 2020
Overwatch League Grand Finals 2020

Best eSports Game
Call of Duty: Modern Warfare
Counter Strike: Global Offensive
Fortnite
Valorant
League of Legends

Best eSports Host
Alex “Goldenboy” Mendez
Alex “Machine” Richardson
Eefje “Sjokz” Depoortere
James “Dash” Patterson
Jorien “Sheever” van der Heijden

Best eSports Team
Damwon Gaming
Dallas Empire
G2 Esports
San Francisco Shock
Team Secret

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.